Projekty

Rembertowsko-Praskie Spotkania z Kuchnią i Sztuką

Dom Kultury „Rembertów” otrzymał w 2017 roku dofinansowanie z Funduszu Animacji Kultury 2017 Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej na zrealizowanie projektu kulinarno-literackiego. Był to projekt partnerski Domu Kultury „Rembertów” oraz Domu Kultury PRAGA. W ramach projektu odbyło się 5 spotkań kulinarno-literackich z udziałem gości specjalnych:

  1. „Muminki. Warsztaty kulinarno-literackie.” Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Praga ”. Rodzinnie wypiekano placuszki dyniowe i inne smakołyki, które były wykonywane na podstawie przepisów zawartych w książkach o Muminkach Tove Jansson. Na spotkaniu były aktorzy przebrani w strojach Muminków. Po spotkaniu odbyła się wystawa rysunków prac dzieci.
  2. „Spotkanie z literaturą przy wspólnym gotowaniu. Gość  specjalny Ernest Bryll.” Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Rembertów”. Poświęcone było prezentacji literatury i kuchni Irlandii. W ramach spotkania przyrządzono tradycyjne danie irlandzkie.
  3. „Wiech, pyzy i gra muzyka !”.  Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Praga”. Podczas spotkania czytane były felietony Wiecha, śpiewane warszawskie piosenki w wykonaniu zespołu Cała Praga Śpiewa i CzessBand. Seniorzy z Miejsca Aktywnego Seniora w Otwartej Kuchni produkowali sławne praskie pyzy i dzielili się przepisami.
  4. „Spotkanie z literaturą przy wspólnym gotowaniu. Gość specjalny profesor Jerzy Bralczyk”. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury „Rembertów”. Prowadziła je językoznawczyni Grażyna Majkowska, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie dotyczyło języka związanego z kulinariami. Podczas spotkania została przygotowana ulubiona zupa profesora - Kopczyzna.
  5. „Spotkanie z literaturą przy wspólnym gotowaniu. Gość specjalny Bogusław Deptuła” – historyk sztuki, kurator wystaw, autor wielu publikacji w dziedzinie sztuk plastycznych, literatury i kulinariów. Spotkanie dotyczyło książki „Literatura od kuchni”. Podczas spotkania przygotowano m.in. papatacze Pchły Szachrajki oraz inne potrawy. Spotkanie zgodziła się poprowadzić wybitna scenografka i dekoratorka wnętrz Ewa Braun.

Na zakończenie realizacji projektu odbył się Mikołajkowy Finał „Rembertowsko-Praskich Spotkań z Kuchnią i Sztuką”. Konkurs budowania piernikowych chatek, rodzinne warsztaty, animacje kulinarne i artystyczne. Podczas finału została zaprezentowana wystawa dokumentacyjna projektu oraz przekazane zostały nagrody i dyplomy.

Spotkania z twórcami literackimi przy wspólnym gotowaniu odniosły ogromny sukces wśród publiczności rembertowskiej i praskiej.

Dziękujemy naszemu partnerowi Dom Kultury PRAGA, wszystkim uczestnikom, gościom i współtwórcom projektu „Rembertowsko-Praskie Spotkania z Kuchnią i Sztuką”.

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej