Galeria

V Rembertowskie Dyktando

Walka z ortografią, przecinkami i nazwami własnymi.
Kto nie mógł w niedzielę pisać V Rembertowskiego Dyktanda, może sprawdzić swoją wiedzę samodzielnie tutaj. Na naszym YouTubie zamieściliśmy nagranie całego tekstu czytanego przez prof. Jerzego Bralczyka.
 
Wielkie brawa dla osób obecnych na dyktandzie, za przyjęcie wyzwania, zaś nagrodzonym jeszcze raz gratulacje!

Prezentujemy treść V Rembertowskiego Dyktanda, które odbyło się 19 listopada 2023 zorganizowane przez Dom Kultury „Rembertów” oraz Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.

Uczestnicy tegorocznej edycji zmierzyli się z wyjątkowo trudnym tekstem. A Ty, jak sądzisz, napisałbyś bezbłędnie?

Z kim by, jeśli nie z Jerzym?

   Mówili o nim pół przyjaźnie, pół drwiąco - huncwot i szaławiła. Można by rzec: nicdobrego, ladaco i nicpotem. Niepokaźny, ale nie cherlawy, półłysy, ale niestary, zaledwie pięćdziesięciodwuipółletni. Zawsze z nieodłącznymi Leśmianowskimi "Klechdami sezamowymi" w tużpowojennym wydaniu. Nieraz, gdy chandra go zżera,  wyjmuje sfatygowaną książkę z szaroburego plecaka i przypomina sobie przygody Ali-Baby, czyta o królu Wysp Hebanowych, cudownej lampie Aladyna czy pięknej Parysadzie.

   Jerzy z niejednego pieca chleb jadał. W młodości był niewydarzonym hydraulikiem pracującym za półdarmo gdzie bądź. Umiał sworzeń wymienić, wajchę czy wahacz dokręcić i w ładzie, i fiacie 125p. W latach 90. dorabiał jako chiropraktyk w hotelu Pod Różą w Kudowie-Zdroju. A dzisiaj? Jest świeżo upieczonym studentem bohemistyki i w plecaku nosi nowo wydane "Postrzyżyny" Bohumila Hrabala. Jakżeby inaczej,  to także baśń, tyle że nieoczywista, oprowadzająca przybysza po melancholijnym, nie w pełni rozpoznawalnym świecie niewielkiego Nymburka.


fot. Marcin Sochacki

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej