Projekty

Rembertowska inicjatywa kulturalna 2014

Dom Kultury „Rembertów” zaprasza do udziału w zwycięskich projektach Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014, które są realizowane do 16 listopada na terenie dzielnicy i w domu kultury.

Mieszkańcy Rembertowa mieli już możliwość wziąć udział w kręceniu sceny do teledysku „Happy Rembertów” i wspólnie wypuścić 250 balonów w powietrze podczas pikniku „Rembertowskie Pożegnanie Lata”. Realizatorzy nagrali sceny ze wspaniale śpiewającymi i tańczącymi małymi artystami z zespołów ŁAŁ I, ŁAŁ II, ŁAŁ III, ŁAŁ IV. Cały czas można dołączyć do grupy realizacyjnej i pomóc w powstawaniu teledysku. Warsztaty reżyserskie, operatorskie i montażowe prowadzi wybitna dokumentalistka filmowa Karolina Bielawska, a warsztaty animacji filmowej reżyserka Magda Bryll. Autorkami projektu są Katarzyna Jabłońska i Paulina Sawicka uczennice LI LO im. Tadeusza Kościuszki w Warszawie.

Projekt „Bliskie spotkania z kulturą i kuchnią różnych stron świata (żydowska, indyjska, kresowa, śródziemnomorska)” Agnieszki Cybulskiej polega na prezentacji kuchni i kultury danego rejonu oraz na poznawaniu praktycznym sztuki kulinarnej. Odbyło się spotkanie dotyczące kuchni kresowej, którą przestawił propagator kuchni staropolskiej Michał Kisiel z Domu Polonii w Pułtusku. Podczas spotkania okazało się, że kuchnia kresowa oferuje szczególne bogactwo wynikające z przenikania się tradycji polskiej, litewskiej, ukraińskiej, białoruskiej, rosyjskiej i tatarskiej. Uczestnicy spotkania poznali przepisy kulinarne i smak m.in. cepelina, sandacza, gołąbków z kaszą gryczaną i kołdunów. Na kolejnym spotkaniu zaprezentowano kulturę i kuchnię żydowską. Maryla Musidłowska dziennikarka zajmująca się tematyką kulinarną, pasjonatka scenografii kulinarnej i felietonistka w niezwykle ciekawy sposób opowiadała o sposobie przyrządzania cymesu, czulentu, knyszesu. Wszyscy obecni mieli również okazję przyjrzeć się jak powstaje humus i go spróbować. Kulturę żydowską prezentowała Natalia Andrzejewska z Muzeum Historii Żydów Polskich, która opowiadała i pokazywała slajdy z niezwykłej podróży po Izraelu. Kolejne spotkania dotyczyło kuchni indyjskiej, której tajniki w sposób niezwykle barwny odkrył przed licznie zgromadzoną publicznością szef sieci restauracji indyjskich w Polsce „Genesh” Tapinder Sharma. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się o tajnikach przypraw i dań tej egzotycznej kuchni oraz skosztować wegetariańskich pierożków zwanych samosami. Degustacja zakończyła się rozmowami przy indyjskiej kawie i herbacie. Następne spotkanie odbędzie się już 5 listopada i będzie dotyczyło prezentacji kuchni śródziemnomorskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kuchni włoskiej.  

Kolejny realizowany projekt „Opowiem Wam Bajki” został zgłoszony przez grupę „Strażacka” w skład, której wchodzą wychowanki i wychowawczynie z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 2 w Warszawie. W ramach projektu odbyło się spotkanie z bajkopisarską i ilustratorką Edytą Zarębską. Na spotkanie licznie przybyli mali, rembertowscy bajkopisarze z rodzicami. Pisarka opowiedziała o tym jak rozpoczęła swoją wielką przygodę z bajkopisarstwem kiedy była małą dziewczynką. Ponadto zaprezentowała swoją twórczość, przedstawiła najważniejsze zasady w tworzeniu opowiadań i opowiedziała skąd czerpie inspiracje do pisania. Zachęciła do wymyślania własnych bajek, pisania i ich ilustrowania. Nic więc dziwnego, że mali bajkopisarze wzięli się sami szybko do pracy. Podczas warsztatów powstały piękne i fantastyczne opowieści o Rembertowie.

Na spotkaniu został ogłoszony konkurs dla małych bajkopisarzy na najpiękniejszą ilustrację do własnej bajki. Kolejne spotkanie z cyklu odbyło się 17 października z artystami ze Stowarzyszenia Studnia O. Gościliśmy Jarosława Kaczmarka, znanego opowiadacza, animatora kultury, gitarzystę, pisarza, autora muzyki i tekstów piosenek oraz Gwidona Cybulskiego multiinstrumentalistę, wokalistę oraz pedagoga, grającego na instrumentach etnicznych, takich jak: balafony, ngoni, djembe, konga, tabla, didgeridoo, drumle, gitara i bluesowe harmonijki ustne. Mali bajkopisarze słuchali z zapartym tchem opowieści afrykańskich, a następnie sami prezentowali własne bajki o Rembertowie, uczyli się opowiadać i grać na egzotycznych instrumentach. Kolejne spotkanie warsztatowe z cyklu „Opowiem Wam Bajki” odbędzie się z lektorem radiowym i telewizyjnym Andrzejem Krusiewiczem w środę 29 października. Stworzone przez dzieci bajki związane z Rembertowem zostaną nagrane i wydane w formie audiobooka.

Kolejnym zrealizowanym projektem w ramach Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014 był Rembertowski Piknik Naukowy dla dzieci, który odbył się 15 października. Autorem projektu jest Bartłomiej Michalski. Piknik był podsumowaniem warsztatów naukowych dla dzieci, które odbywały się we wrześniu i październiku. Na pikniku młodzi naukowcy sami prezentowali własne naukowe eksperymenty m.in. odrzutowe balony, magnetyczne opiłki, wulkan z sody i octu, doświadczenia ze świeczkami. Młodzi naukowcy opowiadali o zasadach magnetyzmu, rozpuszczalności, ciepła, kwasów i zasad. W przerwach pomiędzy eksperymentami był również czas na zabawę ruchową, która przez małych naukowców została nazwana tańcem młodego chemika. Najlepsze prezentacje eksperymentów naukowych zostały nagrodzone. Najciekawsze z nich zostaną ponownie zaprezentowane podczas uroczystego zakończenia Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014.

Kolejny zwycięski projekt „Rockowi Taperzy” zgłoszony przez Jakuba Włodarczyka i zespół muzyczny „NoSmoking” odbył się w dniach 18 i 19 października. Polegał na przeprowadzeniu warsztatów muzycznych i wspólnym taperowaniu do wybranego niemego filmu. Warsztaty dla młodzieży poprowadził legendarny wokalista grupy „Armia” Tomasz Budzyński z towarzyszeniem zaprzyjaźnionych muzyków: perkusisty Przemka Pacana i gitarzysty Rafała Gieca. Warsztaty polegały na pokazach i przeglądzie umiejętności uczestników, przekazywaniu uwag technicznych oraz na próbach podkładania muzyki na żywo do niemych filmów. Projekt zakończył się otwartym pokazem rockowego taperowania do niemego filmu „Gabinet Doktora Caligari”.

Dynamicznie rozwija się również projekt Streetartowej Akademii Seniora zgłoszony przez Mironę Drewno i Janinę Mielcarz, członkinie sekcji plastycznejRembertowskiej Akademii Seniora. Obyły się już wykłady na temat sztuki streetartu, a obecnie trwają warsztaty z artystą multimedialnym zajmującym się projektowaniem przestrzeni publicznej, wykładowcą warszawskiej ASP Zbigniewem Sikorą. Celem warsztatów jest przygotowanie projektu i realizacja muralu przeznaczonego dla dzieci na dziedzińcu domu kultury.

Uroczyste zakończenie realizacji projektów Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014 odbędzie się w środę 12 listopada o godzinie 17.00 w Domu Kultury „Rembertów”. W programie:

  • wernisaż muralu pt. „Ptasie radio” „Streetartowej Akademii Seniora” na budynku domu kultury,
  • wernisaż wystawy dokumentującej projekty Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014,
  • premiera teledysku „Happy Rembertów”,
  • premiera audiobooka z bajkami o Rembertowie w ramach projektu „Opowiem Wam Bajki” oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszą ilustrację do bajki,
  • pokaz wybranych eksperymentów uczestników Rembertowskiego Pikniku Naukowego,
  • „Smacznie, zdrowo, kolorowo” – sprawdzamy nowe przepisy kulinarne poznane podczas warsztatów Rembertowskiej Inicjatywy Kulturalnej 2014 w ramach projektu „Bliskie spotkania z kulturą i kuchnią różnych stron świata (żydowska, indyjska, kresowa, śródziemnomorska).

Na wszystkie wydarzenia artystyczne wstęp wolny! 

Serdecznie zapraszamy !

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej