Projekty

EkoKids TV

EkoKids TV  to projekt dziecięcej telewizji poruszający tematykę zdrowego żywienia i ekologii. Program został stworzony wspólnie z dziećmi w Domu Kultury „Rembertów”.

Odcinek 1.

Odcinek 2.

Skąd pomysł na tego typu projekt artystyczny?

W projekcie wzięły udział dzieci należące do grupy teatralnej „Mali Wielcy Artyści” działającej w Domu Kultury „Rembertów” oraz dzieci z pobliskich szkół, które lubią podejmować wyzwania aktorskie lub bliska im była tematyka ekologii.

Grupa teatralna „Mali Wielcy Artyści” to zgrana paczka dzieci, które mają mnóstwo talentu, energii i pomysłów, co za tym idzie szybko nudzą się tradycyjnymi rozwiązaniami. Zaczęliśmy wplatać w nasze spektakle formy multimedialne, przedstawienia były częściowo na żywo, a niektóre sceny, wcześniej sfilmowane były wyświetlane na ekranie. Dało nam to nowe doświadczenia aktorskie oraz większe możliwości wyrazu. Nasi aktorzy zaczęli brać udział w castingach do popularnych dziecięcych programów telewizyjnych, niestety nie udało im się tam zaistnieć. Postanowiliśmy zrobić własny program telewizyjny, w którym każdy będzie miał szansę wystąpić.

Temat naszego programu telewizyjnego był od początku wiadomy, Dom Kultury „Rembertów” promuje idee ekologii, prowadzi świetne zajęcia kulinarne i ekologiczne. Postanowiliśmy to wykorzystać i zrobiliśmy program „EkoKids TV”.

Najtrudniejsza okazała się praca przed kamerą. Mimo warsztatów i wielu prób kamera była onieśmielająca, wychwytywała wszystkie szmery, zająknięcia i pomyłki. Podczas nagrań musiała panować idealna cisza, każdy kto był w kadrze musiał być zdyscyplinowany, inaczej materiał był kiepskiej jakości albo wymagał ponownego nagrania. Niezliczona ilość powtórzeń potrafiła wyprowadzić z równowagi niejednego aktora. Na szczęście dla równowagi cały czas towarzyszyła nam atmosfera radosnej zabawy. Kiedy emocje brały górę, szaleliśmy w studio i wygłupialiśmy się na scenie. Najważniejsi przecież byliśmy my, nasze dobre wspomnienia, zabawa i nauka, którą wyciągnęliśmy ze wszystkich warsztatów, film był na drugim miejscu.

Nie spodziewaliśmy się, że cały projekt „EkoKids TV” będzie cieszył się tak wielką popularnością. Podczas nagrywania kolejnych odcinków wciąż dochodziły do nas nowe dzieci chętne do udziału w przedsięwzięciu. Każdy znalazł swoją działkę, jedni chętniej występowali przed kamerami inni wybierali zacisze pracowni filmowej.

Ogromną radość sprawiło obserwowanie zachodzących zmian w uczestnikach, zarówno na poziomie ekspresji artystycznej i wykluwania się nowych umiejętności aktorskich jak i na poziomie edukacji żywieniowej i ekologii.

Opis projektu:

W projekcie „EkoKids TV” wzięły udział dzieci w wieku 7-11 lat. Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się serią warsztatów, która miała za zadanie przygotować uczestników do występów przed kamerą oraz wyposażyć ich w niezbędną wiedzę z zakresu ekologii i zdrowego odżywiania. Warsztaty żywieniowe z dietetykiem ukazały dzieciom zasady zdrowego odżywiania w formie gier i zabaw. Kolejne, warsztaty kulinarne pozwoliły na wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. W kuchni domu kultury dzieci przygotowały zdrowe zamienniki popularnych słodyczy. Warsztat filmowy dał szansę uczestnikom na próbę swoich sił przed kamerą. Liczne ćwiczenia, próbne wywiady z osobistościami, później wspólne oglądanie siebie na ekranie, omawianie oraz elementy teorii pozwoliły na oswojenie się z obiektywem. Podczas warsztatów ekologiczno-ogrodniczych dzieci w formie zabawy zdobyły wiedzę z zakresu ekologii, dowiedziały się dlaczego należy segregować surowce wtórne oraz oszczędzać zasoby wody i energii. Część warsztatów odbyła się w ogródku ekologicznym domu kultury, gdzie uczestnicy mieli okazję poznać rośliny, warzywa i zioła oraz ich zastosowanie. Następnie stworzyli doniczkowe ogródki ziołowe, które można było zabrać do domu i samodzielnie pielęgnować. Warsztaty muzyczne cieszyły się ogromną popularnością, podczas warsztatów dzieci nagrały piosenkę „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”, a także nakręciły do niej teledysk.

Warsztaty aktorstwa filmowego przybliżyły małym aktorom nieznany dotąd świat filmu. Podczas warsztatów poza ćwiczeniami i wprawkami powstały także bajki. Bajki w formie teatru telewizji można obejrzeć w odcinkach programu „EkoKids TV”. Uczestnicy warsztatów animacji filmowej stworzyli filmy animowane urozmaicające formułę programu „EkoKids TV” m.in. czołówka programu.

Podczas wymienionych warsztatów powstawały reportaże, wywiady, bajki, animacje - fragmenty programu, które wymagały spoiwa. W specjalnie przygotowanym studio mali dziennikarze i prezenterzy nakręcili zapowiedzi i komentarze do całego programu telewizyjnego „EkoKids TV”. Powstały materiał filmowy został poddany obróbce i montażowi. Program „EkoKids TV” został wydany w nakładzie 100 płyt DVD i przekazany przedszkolom i szkołom na terenie dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy. Został również umieszczony w Internecie w serwisie YouTube.

Na zakończenie projektu odbył się piknik ekologiczny z animacjami dla dzieci, w którym wzięły udział wolontariuszki z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 w Warszawie oraz Terenowe Koło Pszczelarskie oddział w Rembertowie.

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej