UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Informacje dla Seniorów

Kategoria: Artykuły

Dom Kultury „Rembertów” dla Seniorów

Seniorzy są grupą niezwykle ważną w działalności Domku Kultury „Rembertów”. Specjalnie stworzony program dla grupy seniorów w Domu Kultury „Rembertów” został wypracowany w ramach rozwijającej się od kilku lat stałej współpracy z Rembertowską Akademią Seniora. Ma on charakter wielopoziomowy, otwarty, aktywizujący i propagujący inicjatywy seniorów. 

Dom kultury w swoim planie imprez uwzględnia zawsze potrzeby grupy seniorów. Wstęp na wszystkie imprezy w placówce jest bezpłatny, za wyjątkiem symbolicznej opłaty za zabawy taneczne.  W roku bieżącym dom kultury zorganizował cykl integracyjnych potańcówek wielopokoleniowych na dziedzińcu domu kultury. Potańcówki z muzyką na żywo cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyła w nich również grupa wolontariuszek i animatorek z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 2 w Warszawie. Potańcówki połączone były z degustacją potraw przygotowywanych w ramach zajęć kulinarnych. W ramach potańcówek występowała m.in. Kapela Praska i zespół The Warsaw Dixielanders.

Dom kultury był organizatorem spotkań, recitali i wieczorów poezji m.in. ze znaną aktorką i modelką Heleną Norowicz, aktorką Barbarą Krafftówną, poetą Ernestem Bryllem,  językoznawcą prof. Jerzym Bralczykiem.

Dom kultury aktywnie bierze udział w Warszawskich Dniach Seniora. W ich ramach zorganizował m.in. sąsiedzkie śniadanie francuskie połączone ze wspólnym śpiewaniem, koncert gwiazdy polskiej piosenki Haliny Kunickiej „To były piękne dni !”.

Dom kultury prezentuje twórczość seniorów z innych warszawskich dzielnic i Mazowsza m.in. odbył się koncert karnawałowy śpiewających seniorów „Młodzieżówka z Sulejówka”, przedstawienie w wykonaniu seniorów z Teatru Niepamięci działającego przy Domu Kultury Praga.

Dom kultury stale prezentuje w Galerii REM osiągnięcia plastyczne sekcji malarskiej Rembertowskiej Akademii Seniora. Sekcja ta na budynku domu kultury namalowała w ramach działań warsztatowych mural „Ptasie radio”. 

Dom kultury wspiera sekcje artystyczne i rekreacyjne dedykowane dla osób starszych. W domu kultury działa Klub Turystyki Rowerowej „Kinowa”, który w bieżącym roku zorganizował 18 imprez, spotkań i rajdów rowerowych na terenie kraju. Jego wieloletnim kierownikiem jest senior pan Jerzy Winsze, Terenowe Koło Pszczelarzy, sekcja brydża sportowego, sekcja szycia i patchworku oraz zajęcia z gimnastyki dla seniorów.

Dom kultury aktywnie współpracuje również ze środowiskiem kombatantów. W placówce odbywają się spotkania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Warszawskiego Koła Nr 3 „Dęby”, spotkania okolicznościowe „Jaworzniaków” (Jaworzniacka Wigilia, Jaworzniackie Wielkanocne Jajeczko), współorganizowane we współpracy ze Związkiem Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 .

Dom kultury stara się dostosowywać infrastrukturę placówki dla osób starszych. W domu kultury znajduje się toaleta dla osób niepełnosprawnych, oznaczane są progi architektoniczne jeśli występują, wejście do budynku zabezpieczone jest matami antypoślizgowymi. W gablotach na zewnątrz i na ogrodzeniu znajdują się czytelne informacje i plakaty. W holu domu kultury znajduje się tablica z informacjami przeznaczonymi tylko dla seniorów. Strona internetowa posiada zakładkę z informacjami dla seniorów. Informacje o wydarzeniach w domu kultury przekazywane są również bezpośrednio na zebraniach Rembertowskiej Akademii Seniora.

Dyrekcja i reprezentacja domu kultury zawsze jest obecna na rozpoczęciu roku akademickiego Rembertowskiej Akademii Seniora, na spotkaniach studyjnych i imprezach artystycznych Rembertowskiej Akademii Seniora. Dom kultury jest w stałym kontakcie oraz współpracuje na bieżąco z Radą Seniorów Dzielnicy Rembertów, z Rembertowską Akademią Seniora, uczestnicząc w posiedzeniach i dostosowując ofertę do potrzeb seniorów. Na terenie domu kultury są propagowane i rozpowszechniane informatory z życia seniorów m.in Warszawski Miesięcznik Seniorów „Pokolenia” oraz Gazetka Rembertowskiej Akademii Seniora, plakaty o imprezach, programach, wydarzeniach i konkursach senioralnych m.in. o Warszawskiej Olimpiadzie Seniorów, konkursie Miejsca Przyjazne Seniorom, programie „Aktywny Senior”, miejscach z bezpłatnym dostępem do komputera i internetu, kursach komputerowych, punktach cyfrowego wsparcia seniora, warszawskim informatorze dla seniorów oraz o innych imprezach i wydarzeniach dedykowanych dla osób starszych.

Organizujemy również spotkania wigilijne i opłatkowe na które zapraszani są seniorzy.

 

Drodzy Seniorzy! Wspaniała Wiadomość!
Z wielką przyjemnością informujemy, że Dom Kultury „Rembertów” został nagrodzony Certyfikatem „Miejsce Przyjazne Seniorom 2019-2021”. Jest to niezwykłe wyróżnienie przyznawane warszawskim instytucjom, które w codziennej swojej działalności ze szczególną troską podchodzą do potrzeb Seniorów, są otwarte na ich oddolne propozycje, planują wydarzenia z uwzględnieniem ich zainteresowań, umieszczają informacje w przystępnej formie, gwarantują właściwą obsługę, uprzejme traktowanie oraz oferują wysoką jakość usług i interesujące wydarzenia. Bardzo się cieszymy z faktu dołączenia do tego zaszczytnego grona Miejsc Przyjaznych Seniorom.
Wszystkim Naszym Drogim, Wspaniałym Seniorom, którzy przyczynili się do naszego wspólnego sukcesu serdecznie dziękujemy za wsparcie, cenne rady i przede wszystkim codzienną obecność w domu kultury. Ze swojej strony obiecujemy nie ustawać w wysiłkach i w przyszłości nie zawieść pokładanych w nas nadziei.
Życząc wiele zdrowia i pogody ducha w tym trudnym dla na wszystkich okresie epidemii, z niecierpliwością czekamy na chwilę, w której będziemy mogli się spotkać i wspólnie zacząć świętować 50. lecie Domu Kultury „Rembertów”, na które wszystkich serdecznie zapraszamy!
Z wyrazami szacunku,
Dyrekcja i Pracownicy Domu Kultury „Rembertów”