Aktualności

Treść V Rembertowskiego Dyktanda

Prezentujemy treść V Rembertowskiego Dyktanda, które odbyło się 19 listopada 2023 zorganizowane przez Dom Kultury „Rembertów” oraz Urząd Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy.

Uczestnicy tegorocznej edycji zmierzyli się z wyjątkowo trudnym tekstem. A Ty, jak sądzisz, napisałbyś bezbłędnie?

 

Z kim by, jeśli nie z Jerzym?

   Mówili o nim pół przyjaźnie, pół drwiąco - huncwot i szaławiła. Można by rzec: nicdobrego, ladaco i nicpotem. Niepokaźny, ale nie cherlawy, półłysy, ale niestary, zaledwie pięćdziesięciodwuipółletni. Zawsze z nieodłącznymi Leśmianowskimi "Klechdami sezamowymi" w tużpowojennym wydaniu. Nieraz, gdy chandra go zżera,  wyjmuje sfatygowaną książkę z szaroburego plecaka i przypomina sobie przygody Ali-Baby, czyta o królu Wysp Hebanowych, cudownej lampie Aladyna czy pięknej Parysadzie.

   Jerzy z niejednego pieca chleb jadał. W młodości był niewydarzonym hydraulikiem pracującym za półdarmo gdzie bądź. Umiał sworzeń wymienić, wajchę czy wahacz dokręcić i w ładzie, i fiacie 125p. W latach 90. dorabiał jako chiropraktyk w hotelu Pod Różą w Kudowie-Zdroju. A dzisiaj? Jest świeżo upieczonym studentem bohemistyki i w plecaku nosi nowo wydane "Postrzyżyny" Bohumila Hrabala. Jakżeby inaczej,  to także baśń, tyle że nieoczywista, oprowadzająca przybysza po melancholijnym, nie w pełni rozpoznawalnym świecie niewielkiego Nymburka.

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej