Aktualności

A Ty widziałeś już naszą rzeźbę?

Na pewno zauważyliście już niezwykłą rzeźbę stojącą przed Domem Kultury ,,Rembertów". Ale czy znacie jej historię? Wiecie jakie znaczenia w sobie kryje?

To rzeźba pt. „Zmysły Sztuki” autorstwa Anny Zielińskiej.

Skąd się wzięła?

Wszystko zaczęło się podczas warsztatów, których uczestnikami byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej dla Niewidomych w Laskach oraz uczniowie rembertowskich szkół. Uczestnicy poznawali sztukę oraz mieli za zadanie stworzyć własne rzeźby z ceramiki przedstawiające ich samych. W ich dłoniach glina przybierała najróżniejsze kształty, gdy ją ściskali, powstawały charakterystyczne wgłębienia.  Obserwacja dziecięcych eksperymentów z tym materiałem zainspirowała autorkę rzeźby i wpłynęła na kształt jej finalnej formy. 

Rzeźba jest obiektem nurtu sztuki konceptualnej, co oznacza, że od efektu końcowego, ważniejszy był proces jej powstawania. Doświadczenia dzieci podczas warsztatów, ich przeżycia, ich sposób wyrażania siebie. Jest ona symbolem tego wszystkiego, co działo się na warsztatach- młodzi uczestnicy poznali właściwości gliny, zrozumieli, że artystą może być każdy.

Poprzez tematykę swoich prac, odpowiedzieli na bardzo osobiste pytanie "jak ja postrzegam samego siebie?"

Zachęcamy, aby pobadać rzeźbę zmysłem dotyku! Jej powierzchnia zaskoczy różnorodnością tekstur. Może nawet komuś uda się odnaleźć odciśniętą dłoń, która dla oka pozostaje niewidoczna?

Rzeźba powstała w ramach projektu „Zmysły Sztuki” sfinansowanego z Warszawskiego Programu Edukacji Kulturalnej 2021.

Rzeźba wykonana jest drewniana, w naturalnym ciepłym kolorze. Jest to rzeźba abstrakcyjna, wysoka na około 160cm, szeroka na około 50 cm. Można oglądać ją z każdej strony. Jej kształt przypomina ścisk gliny w lewej słoni. Najwyższy fragment jest oszlifowany, gładki. Wzorowany na czapce z gazety, jakie zwykły robić sobie dzieci z origami. Ten element nawiązuje do dziecięcej zabawy. Popiersie rzeźby lekko rozszerzające się na boki, przywodzi na myśl tułów człowieka.  Poniżej popiersia zwęża się, a z przodu widnieje 5 drewnianych guzków, kojarzących się z rycerskim pasem. Poniżej nieregularna forma z wieloma wyżłobieniami promieniście rozchodzących się w dół lub w bok. Pozostawiony też został po prawej stronie fragment kory drzewa. Cały drewniany obiekt pokryty jest różnymi teksturami, są wyżłobienia, długie wgłębienia i drobne okrągłe ślady po pracy dłutami różnej szerokości. Rzeźba ustawiona jest na betonowym, okrągłym postumencie.
Tył rzeźby wykonanej jest drewniana, w naturalnym ciepłym kolorze. Jest to rzeźba abstrakcyjna, wysoka na około 160cm, szeroka na około 50 cm. Można oglądać ją z każdej strony. Jej kształt przypomina ścisk gliny w lewej słoni. Najwyższy fragment jest oszlifowany, gładki. Wzorowany na czapce z gazety, jakie zwykły robić sobie dzieci z origami. Ten element nawiązuje do dziecięcej zabawy. Kształt rzeźby przypomina ludzkie ciało – głowę w czapce, zgarbione plecy, talię, pośladki i złączone nogi. Cały drewniany obiekt pokryty jest różnymi teksturami, są wyżłobienia, długie wgłębienia i drobne okrągłe ślady po pracy dłutami różnej szerokości. Rzeźba ustawiona jest na betonowym, okrągłym postumencie.

Kontakt

Dom Kultury "Rembertów"
Al. Komandosów 8
04-485 Warszawa
Tel.: 22 611 96 87
Tel.: 601 474 712
E-mail: info@dkrembertow.waw.pl
Biuletyn informacji publicznej